Preliminary Line-Up 2016

NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2016

8th Annual Music & Dance Competition

TFTT Music Prelims Will not be held!

(Please be prepared for changes)

Final Round- Thursday, June 16 at 5:00pm at Town Square, Northville, MI 48167, Rain out location:  BMC The Annex (141 N. Center St., Ste. 103 Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2015

7th Annual Music & Dance Competition

TFTT Music Prelims Order 2015 Kazoo

TFTT Music Prelims Order 2015  (Northville)

(Please be prepared for changes)

Saturday, May 31, 2015 at 3:00pm in BMC The Lab (4528 W KL Ave., Kalamazoo, MI 49006)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Sibling Rivalry, Seven Nation Army Cover (Junior Music Duo/Trio)

2. Vanessa Bryer, Yellow Submarine (Junior Music Solo)

3. Sam Tylo, TBA (Senior Music Solo)

4. Mac Hultmark, The Arrival (Senior Music Solo)

Thursday, May 21, 2015 at 6:00pm in The Courtyard at BMC The Annex (141 N. Center St., Ste. 103 Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Kush Madhani, Thinking Outloud (Junior Music Solo)

2. Alex Condino, Cigarette Daydreams (Junior Music Solo)

3. Emily Peck, Cats & Dogs/Little Lion Man (Junior Music Solo)

4. Jill Vaishnav, Someone Like You (Junior Music Solo)

5. The Awesome People Who Play Instruments, Carry On (Junior Music 3-8 Pc. Band)

6. Swayt, TBA (Senior Music 3-8 Pc. Band)

7. Brooklyn Stack, I’ll Stand By You (Junior Music Solo)

8. Thomas M. Powers, To An Old Friend (Senior Music Singer/Songwriter)

9. Tyler Ulrich, Piano Improvisation (Senior Music Solo)

10. The Major Minor, Wasted Nights (Senior Music Duo/Trio)

11. Thomas M. Powers, Springtime Rhapsody (Senior Music Solo)

12. Peter Hubbard, Asymptotes (Senior Music Singer/Songwriter)

13. Books On Tape, Grow Up (Senior Music Duo/Trio)

                 14. Joseph Renfer, Gymnast Avenue (Junior Music Singer/Songwriter)

Kalamazoo Preliminary Order TBA


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2014

6th Annual Music & Dance Competition

TFTT Music Prelims Order 2014

(Please be prepared for changes)

Thursday, May 22, 2014 at 5:00pm in The Courtyard at BMC The Annex (141 N. Center St., Ste. 103 Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Airlift, Anchored, Original (Junior Music 3-8 Pc. Band)

2. Matteo Corsi, Love Me Again, John Newman (Junior Music Solo)

3. Isabella Saracino, Nightingale, Demi Lovato (Junior Music Solo)

4. Cynthia Huang, Prelude, Bach (Junior Music Solo)

5. The Rauhe Family, Wabash Cannonball BlueGrass Stomp Medley, Traditional/Bill Monroe (Junior Music Duo/Trio)

6. Cheap Luxury, Chicken Broth, Original (Junior Music 3-8 Pc. Band)

7. Joe Renfer, Help, John Lennon & Paul McCartney (Junior Music Solo)

8. Carly Bins, Mistakes, Carly Bins (Junior Music Singer/Songwriter)

9. Brandon Recto, Not Over You, Gavin DeGraw (Junior Music Solo)

10. Mia Genitti, Rain On My Parade, Leah Michelle (Junior Music Solo)

11. Sophia and the Hopeless Bystanders, I See Fire, Ed Sheeran (Junior Music Duo/Trio)

12. Brooklyn Stack, Let It Go, Idina Menzel (Junior Music Solo)

13. The Awesome People Who Play Instruments, It Doesn’t Matter, Original (Junior Music 3-8 Pc. Band)

14. Paul Moore, Presto/TBA (Senior Music Solo)

15. Mary Beard, I Don’t Know How To Love Him, Andrew Lloyd Webber                 (Senior Music Solo)

16. Youna Lee, Sonata in Bb K570, Mozart (Senior Music Solo)

17. Chameleon, One Day, Original (Senior Music 3-8 Pc. Band)

18. Luis Hirschlieb, Fly Away (I’ll Be Back Tomorrow), Luis Hirschlieb (Senior Music Singer/Songwriter)

19. Gravity Club, King Sized Home, Original (Senior Music 3-8 Pc. Band)

20. Swayt, South Harmon, Original (Senior Music 3-8 Pc. Band)


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2013

5th Annual Music & Dance Competition

MUSIC LINE-UP For Preliminaries

(Please be prepared for changes)

Thursday, May 23, 2013 at 6:00pm at Genitti’s Hole-In-The Wall Dinner Theatre (108 E. Main St., Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Airlift, Not Good Enough, Ryan Nelson (Junior Music 3-8 Pc. Band)

2. Marisa Maino, I’m Yours, Jason Mraz (Junior Music Solo/Duo/Trio)

3. Matteo Corsi, Too Close, Alex Clare (Junior Music Solo/Duo/Trio)

4. Breanna Beringer, Girl Put Your Record On, Corinne Bailey Rae (Junior Music Solo/Duo/Trio)

5. Samantha Lavacek, One Way Love, Original (Junior Music Singer/Songwriter)

6. Brooklyn Stack, This Girl Is On Fire, Alicia Keys (Junior Music Solo/Duo/Trio)

7. 24 Hours, Time Is Running Out, Muse (Junior Music 3-8 Pc. Band)

8. Luis Hirschlieb, Universe Sensation, Original (Senior Music Singer/Songwriter)

9. Van Zerbe, I Need You, Van Zerbe (Senior Music Solo/Duo/Trio)

10. Tyler Ulrich, Etude #12, Op. 10, Chopin (Senior Music Solo/Duo/Trio)

11. The Awesome People Who Play Instruments, The Fire We Breathe, Original (Junior Music 3-8 Pc. Band)

12. Nicholas Toburen, Backyards & Parking Lots (Senior Music Singer/Songwriter)

13. Jordan Duff, Wish I’d, Original (Senior Music Singer/Songwriter)

14. Till Wele or Wa, Rocky Road To Dublin, Traditional (Senior Music 3-8 Pc. Band)

15. Tyler Ulrich’s Band, Under Cover of Darkness, The Strokes (Senior Music 3-8 Pc. Band)

16. Rob Monahan, 30 Minutes in London, Antoine Dufour (Senior Music Solo/Duo/Trio)

17. Fox, Big Fred, TBD (Senior Music 3-8 Pc. Band)

18. St. Elmos Fire, Fire, Original (Senior Music 3-8 Pc. Band)


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2012

4th Annual Music & Dance Competition

MUSIC LINE-UP For Preliminaries

(Please be prepared for changes)

Thursday, May 24, 2012 at 6:00pm at Genitti’s Hole-In-The Wall Dinner Theatre (108 E. Main St., Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Quartosonic, The Funky Blues, Laurie A. Jarski (Junior Music Band)

2. Brooklyn Stack, Rolling In The Deep, Adele (Junior Music Solo)

3. Farzad Baghaie, Living After Midnight, Judas Priest (Junior Music Solo)

4. Bryce Bizer, Landed, Ben Folds (Junior Music Solo)

5. Leah Dixon, Reality, Original (Junior Music Singer/Songwriter)

6. Isabella Saracino, Someone Like You, Adele (Junior Music Solo)

7. Bryce Bizer, Goodbye Lonesome Day, Original (Junior Music Singer/Songwriter)

8. Born Tomorrow Band, Above The Clouds, Group Original (Junior Music Band)

9. Ben Baxter & Leah Dixon, If It Means A Lot To You, A Day To Remember (Junior Music Duo/Trio)

10. Airlift, Nothing Left, Group Original (Junior Music Band)

11. Roadkill MKS, Yellow Submarine/Help, John Lennon & Paul McCartney (Junior Music Duo/Trio)

12. Nicholas Toburen, Short Term Memory, Original (Senior Music Singer/Songwriter)

13. Van Zerbe, I Need You, Original (Senior Music Solo/Duo/Trio)

14. Nathan Hrivnak, Histamine, Original (Senior Music Singer/Songwriter)

15. Paradox, How High The Moon, Morgan Lewis (Senior Music Solo/Duo/Trio)


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2012

4th Annual Music & Dance Competition

MUSIC LINE-UP for Preliminaries

(Be Prepared for Changes)

Friday, May 25, 2012 at 5:00pm at BMC The Annex (141 N. Center St., Ste. 103, Northville, MI 48167)

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Bryce & Noah Bizer, Satellite, Guster (Junior Music Duo/Trio)

2. Claire Alafita, Say You Like Me, We The Kings (Junior Music Solo)

3. Noah Bizer, Today and Tomorrow, Original (Junior Music Singer/Songwriter)

4. Noah Bizer, The Cave, Mumford & Sons (Junior Music Solo)

5. Unusual Symphony, Anyway, Group Original (Junior Music Band)

6. Morgan Whitehead, Break Even, The Script (Junior Music Solo)

7. The Awesome People Who Play Instruments, Rock and Roll, Group Original (Junior Music Band)

8. May King, The Battle, Group Original (Senior Music Solo/Duo/Trio)

9. Carol Snyder & Lynda Fulgehzi, AL DI LA, Carlo Donida (Senior Music Solo/Duo/Trio)

DANCE LINE-UP for Preliminaries TBA


NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE 2011

3rd Annual Music & Dance Competition

MUSIC LINE-UP for Preliminaries

Thursday, May 26, 2011 at 5:00pm at Genitti’s Hole-In-The Wall Dinner Theatre

**Times are close approximations. Please be stage ready 15 minutes ahead of scheduled performance time**

1. Quadracelli, Hope, Apocalyptica (Junior Music Band)

2. Cara Ninkovich, You Belong With Me, Taylor Swift (Junior Music Solo/Duo/Trio)

3. Michelle Rupert, Billionaire, Travie McCoy (Junior Music Solo/Duo/Trio)

4. Mia Zuccato, Spanish Malaguena arrangement, Spanish Traditional (Junior Music Solo/Duo/Trio)

5. The Awesome People Who Play Instruments, One Good Night, Group Original (Junior Music Band)

6. Calvin Garbacik, Sound of Silence, Simon & Garfunkel (Junior Music Solo/Duo/Trio)

7. Jason Lerner, Stormy Hills, Jason Lerner (Junior Music Singer/Songwriter)

8. Jourdan Fletcher, Back Again, Parachute (Senior Music Band)

9. Airlift, Vertigo, U2 (Junior Music Band)

10. Anubis, Catnip, Anubis original (Senior Music Band)

11. Rachel Rupert & Rosie Ashworth, Forget You, Cee Lo Green (Junior Music Solo/Duo/Trio)

12. Michael Martin, I Don’t Want To Wait In Vain For Your Love, Bob Marley (Junior Music Solo/Duo/Trio)

13. Haley Goldberg, Right Here, Haley Goldberg (Senior Music Singer/Songwriter)

14. Juliana Bilowus, Today Is Today, Juliana Bilowus (Senior Music Singer/Songwriter)

15. Tobias Pace, TBA, TBA (Senior Music Solo/Duo/Trio)

16. Nathan Hrivnak, Hey Ya, Outkast (Senior Music Solo/Duo/Trio)

17. Nick Grochowicz, Flextime, Nick Grochowicz (Senior Music Singer/Songwriter)

18. Jamie Jones, Fools Salvation, Jamie Jones (Senior Music Singer/Songwriter)

19. Teddy Roberts, Boredom Is Counter-Revolutionary, Teddy Roberts (Senior Music Singer/Songwriter

20. Van Zerbe, At Last, Etta James (Senior Music Solo/Duo/Trio)

NORTHVILLE’S TALENT FOR THE TITLE

3rd Annual Music & Dance Competition

MUSIC LINE-UP for Preliminaries

Friday, May 27, 2011 at 5:00pm at BMC The Annex

21. Plug McGee, Know Your Enemy, Green Day (Senior Music Band)

  1. Sophia Sdao, TBA, TBA (Junior Music Solo/Duo/Trio)

23. Nikki Skinner, Rolling In The Deep, Adele (Junior Music Solo/Duo/Trio)

  1. Leah Giesey, Take A Bow, Rihanna (Junior Music Solo/Duo/Trio)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *